150 TL ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ!

29.01.2021

Kaynak Tuzu Nedir?Makaleyi okumak için aşağıya göz atınız.

Tuz, kimyada, bir asitle bir bazın tepkimeye girmesi neticesinde meydana gelen maddedir. Tuz asitteki artı yüklü iyonla bazdaki eksi yüklü iyondan meydana gelir. Asitle baz arasındaki tepkime nötrleşme tepkimesi olup bu esnada tuz ve su ortaya çıkar.
Herkes tarafından zararlı kabul gören tuz aslında gluten meselesi ile aynıdır yine aynı şekilde suçlu atfedilmiştir. (gluten ilgili makale için buraya tıklayabilirsiniz)
 Dünyadaki en saf, en kirletilmemiş tuz kaynak tuzudur. Çünkü kaynak tuzu sanayiye uzak kırsal alandaki yüksek rakımlı dağların içinden kendi doğal süreciyle su şeklinde çıkarak göletlere alınır burada güneş enerjisi ve rüzgar kullanılarak buharlaştırma yöntemiyle tamamen doğal bir tuz elde edilmiş olunur. Bu yüzden içerisinde ağır metaller ve insan sağlığına zarar verebilecek mikro plastik içermez. Ayrıca üretim aşamasında hiçbir kimyasal ve katkı maddesi kullanılmaz böylelikle hem içeriği hem de üretim şekli ile diğer tuzlardan farklı bir konumdadır.
Mesela rafine tuz işlenmiş bir tuz çeşidi olarak birçok kimyasal barındırıyor. Sadece sodyum ve klor içeren rafine tuz, içerdiği kimyasallarla vücudu tahrip ederek başta Alzheimer gibi birçok rahatsızlığa neden oluyor. Rafine tuzlarda bazı ülkelerde yasak olan E-530 kodlu magnezyum oksit ve E-533, E-550 gibi kimyasal katkı maddeleri katılıyor.

Rafine Tuzdaki Katkı Maddeleri
Bu amaçla tuzdaki katkı maddelerini iki ana grupta toplamak olasıdır  (Ergin, 1988).
a) Topaklanmayı önleyici maddeler
b) Tuza özellik kazandıran maddeler
Topaklanmayı önleyici ve akıcılığı sağlayan maddeler, her memleketin mevzuatına göre bazı ufak farklar göstermektedir.
Türk Standartları (TS 933 UKD 644.11) tuza kurutucu olarak:
Magnezyum karbonat
Magnezyum oksit
Kalsiyum fosfat
Kalsiyum karbonat
Kalsiyum fosfato karbonat
Kalsiyum silikat

eklenebileceğine işaret etmekte ve gıda maddeleri tüzüğü de:

olarak bu dört maddeden birinin azami % 2 ye kadar katılmasına izin vermektedir.

Almanya’da, silikat, karbonat, fosfat ve potasyum ferrosiyanür kullanılmaktadır. İspanya’da genel olarak, magnezyum, karbonat, sodyum silikoaluminat, potasyum ferrosiyanür tercih edilmektedir. İngiltere’de rafine tuz için 5 ppm, dişli tuz ve çok ince ve yağda çabuk eriyen tuzlar için 20 ppm  sodyum ferrosiyanür kullanılmaktadır.  (Ergin, 1988).

Sivaslı esnaflardan Anadolu Tuz Madencileri Derneği Başkanı Bülent Yılmaz açıklaması ise şu şekilde;
Medyada ve televizyonlarda sağlıklı olmayan tuzların insanlara sağlıklı gibi gösterildiğine de değinen Yılmaz, “Tuzlaların özelleştirme döneminde aktif rol aldık. Türkiye de Göl, Deniz, Kaya ve Kaynak tuzu üretimi var. Türkiye’deki 36 tuzlanın 25’i aktif. Aktif olan 25 tuzlanın 8’i ise Sivas’ta üretim yapıyor. Bizim amacımız halka sağlıklı tuz sağlamak. Vatandaşlara sesleniyorum tuzu az tüketin. Genellikle kaynak tuzu tüketmeye çalışın. Göl, Deniz ve Kaya tuzunun içerisinde zararlı elementler var. Hayvancılıkta kullanılan kaya tuzu günümüzde sağlıklı tuz olarak gösteriliyor. Kaya tuzunun içerisindeki maddeler insan sağlığına zarar veriyor. Kaya tuzu içerisinde kimyasal atıklar olabiliyor. Kaya tuzu dağın altında dinamitle patlatılıyor ve taş halinde çıkıyor. Taş halinde çıkarılan tuz sıcak veya soğuk suda eritiliyor. Daha sonrada kireç kullanılarak çökertiliyor. Geriye tuzlu su kalıyor. Tuzlu su makinelerden geçirilerek tuz haline getiriliyor. Topaklanmayı önlemek adına tuz içerisine siyanür ve beyazlatıcı atılıyor. Tuzun içerisine karıştırılan kimyasallar insan sağlığını tehlikeye atıyor. Doğru tuzu kullanmak istiyorsanız kaynak tuzunu kullanmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yukarıdaki makaleden vardığımız sonuç yeryüzündeki saflığını korumuş en doğal tuz kaynak tuzu olduğudur. Ve bu kaynak tuzlarının bizim topraklarımızda olması büyük bir şanstır.  Bizimse yine bu topraklara özgü binlerce yıldır saflığını korumuş kadim Siyez buğdayından yapmış olduğumuz tam buğday ekşi mayalı ekmeğimize başka bir tuz kullanmamız söz konusu bile olamazdı.  En saf haliyle kadim tuzu ve kadim buğdayı buluşturduk ortaya ise olması gerektiği gibi bir ekmek çıktı.


#olmasıgerektiğigibi
 https://tr.wikipedi0.org/wiki/Tuz
http://www.bizimsivas.com.tr/haber/kaya-tuzu-degil-kaynak-tuzu-tuketin-8484.html
Ergin, Z. (1988). Tuzun Üretim teknolojisi ve İnsan Sağlığındaki Yeri. Madencilik Dergisi,